دبیر جامعه آزمایشگاهیان کشور گفت: آزمایشگاهیان به دلیل این که در هنگام کار در آزمایشگاه برای تشخیص بیماری ها با انواع میکروب و ویروس سروکاردارند همواره درمعرض خطر ابتلا به بیماری هستند، به همین دلیل خواستار ابلاغ واجرایی شدن قانون شغل سخت وزیان آور در خصوص آن ها هستیم.
به گزارش خراسان رضوی" حبیب‌ا... فاضلیان" روزگذشته  در نشست خبری که در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شدافزود: متاسفانه بسیاری از افراد با سختی کار آزمایشگاه و خطرات آن آشنایی ندارند، زیان‌ها در آزمایشگاه بسیار خطرناک است؛ زیرا یک فرد شاغل در آزمایشگاه هر لحظه با ویروس‌ها و آلودگی ها سروکار دارد.
وی با اشاره به قول وزیر کار، رفاه وامور اجتماعی درباره ابلاغ قانون احتساب کارکنان آزمایشگاه‌ها به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور به تامین اجتماعی اظهارکرد: اقدامات فنی آن انجام شده، اما تاکنون عملا این کار صورت نگرفته است که امیدوارم با توجه مسئولان شاهد اجرایی شدن این وعده باشیم.
وی با بیان این که  هم اکنون بیش از 30هزار فعال آزمایشگاهی عضو تشکل جامعه آزمایشگاهیان بالینی در کشور هستند اظهارکرد: از این تعداد، حدود5هزار نفر در مشهد فعالیت دارندو با وجود این که در دوره‌های قبل تلاش‌های بسیاری در راستای احقاق حقوق خود انجام داده بودیم مسئولان به این موضوع توجهی نداشتند اما وزیر بهداشت دردولت یازدهم ما را از حاشیه به متن و مرکز توجهات وزارتخانه آورد.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت تصریح کرد: با این که طرح تحول نظام سلامت با هدف رفاه مردم و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ارزان و مطلوب ارائه شد و ما با تمام وجود از آن حمایت کردیم و به حمایت خود نیز ادامه خواهیم داد، اما در اجرای این طرح بیشتر پزشکان و پرستاران مورد توجه قرار گرفتند که امیدواریم در ادامه، آزمایشگاهیان و پیراپزشکان نیز مورد توجه قرار گیرند.
دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشوربا بیان این که یکی دیگر از مطالبات جامعه آزمایشگاهی تصویب لایحه ارتقای بهره‌وری کارکنان آزمایشگاه‌ها در هیئت دولت است اضافه کرد: امیدواریم لایحه ارتقای بهره‌وری کارکنان آزمایشگاهی که در هیئت دولت متوقف شده، دوباره در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت مورد توجه قرار گیرد وبه تصویب برسد.
وی اضافه کرد: موضوع تصویب لایحه ارتقای بهره ‌وری و رتبه‌بندی شغلی آزمایشگاه‌ها از دیگر مطالبات جامعه آزمایشگاهیان کشوراست که امیدواریم با اجرای آن، آزمایشگاه‌های بخش خصوصی سامان یابد و همکاران ما در بخش خصوصی از وضعیت نابه سامان موجود بیرون بیایند. 
وی گفت: با وجود حمایت‌های همه جانبه وزیران از تشکل‌های مردم نهاد و صنفی و تاکید بر این که این تشکل‌ها باید واسطه میان دولت و مردم باشند، اما همچنان شاهد برخی برخوردهای نا متعارف و گاه خلاف قانون مسئولان هستیم.

وی افزود: با این که قانون اساسی برای تشکل‌های صنفی و تجمعات تعریف مشخصی دارد، اما در بعضی از موارد شاهد هستیم که برخی از مسئولان آن را نادیده می گیرند و خلاف قانون عمل می‌کنند.دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشوربا انتقاد از بعضی برخوردهای نامناسب برخی مسئولان وزارت بهداشت در برابر طرح مطالبات این تشکل صنفی تصریح کرد: ما به عنوان نماینده بیش از 30 هزارنفر از آزمایشگاهیان  باید بتوانیم مطالبات و درخواست‌های خود را به وزارت خانه عنوان کنیم، اما این که بگویند شما حق حرف زدن ندارید با روح قانون اساسی ما سازگار نیست.

 
وی با بیان این که آزمایشگاه جای ورود افرادی که کنکور و آزمون نداده اند نیست، گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم که در برخی از دانشگاه‌های کشور در رشته آزمایشگاه، بدون آزمون دانشجو می پذیرند که این برای آزمایشگاه‌ که کاری بسیار حساس و مهم است خطرناک است .

وی افزود: امیدوارم در راستای تقدیر از خدمات جامعه آزمایشگاهی کشور و با پیگیری‌های انجام شده، هر چه زودتر روز 30 فروردین که روز بزرگداشت حکیم سید اسماعیل جرجانی است به عنوان روز آزمایشگاه ثبت شود.

 

لینک خبر : شنبه 21 مرداد 1396